переглянути


 

переглянути


Дві команди : хлопці та дівчата змагались на краще знання казок

 


 

 

Презентація книги Юрія Горліса-Горського «Холодний Яр»

Коли я впаду… мою кров вип’є рідна земля,

щоб виростити з неї траву для коня того,

хто стане на моє місце…

Юрій Горліс – Горський (справжнє прізвище Городянин - Лісовський)

Нещодавно до нашої шкільної бібліотеки надійшла книга Юрія Горліса – Горського «Холодний Яр». Це перше видання авторського тексту після 1961 року. Книга буде цікава як учням середнього та старшого шкільного віку, так і їхнім батькам і педагогічному колективу. Історичні події описує їх свідок. Народився Юрій Горліс 14 січня 1898 року (по інших даних 1902 р., приписав 4 роки, щоб порапити на фронт) у с. Демидівці на Полтавщині. У кінці 1919 року разом із своїм полком Української Народної Республіки опинився у котлі «трикутника смерті» (Любар-Чортория-Миропіль), стиснутий кліщами військ червоної, білої та польської армій. На початку лютого 1920 року, захворівши, він опиняється у Холодному Яру, де відразу відчув високий дух борців за свободу. У 1918-1922 роках православний Мотронинський монастир став осередком українського повстанського руху проти загарбників (німецьких окупантів та російських «білих» і «червоних» інтервентів), який очолювали брати Чучупаки. У зв’язку з революційними подіями 1917 року, жителями села Мельники, на прохання ігумені, щоб вберегти Монастир від пограбування, було створено загін самооборони Мотронинського монастиря під керівництвом Олекси Чучупака, у складі – 22 осіб.

Пізніше, у 1919 році, загін перетворився на полк, командиром полка було обрано Василя Чучупака (брата Олекси). Їхній брат Петро Чучупак став начальником штабу полку. Під час окупації України денікінцями полк брав участь у вигнанні їх з Черкас. Увесь час полк поповнювався, його чисельність досягала 2000 чоловік.

Згодом утворилась Холодноярська республіка, територія якої охоплювала понад 25 навколишніх сіл та мала близько 15-тисячну селянську повстанську армію, бійці якої називали себе козаками, а своїх командирів – отаманами (на згадку про минувшину). Головним Отаманом Холодного Яру був Василь Чучупак, якому підпорядковувалися отамани Герасим Нестеренко-Орел, Трифон Гладченко, Михайло Мелашко, Сірко, Око, Чорний Ворон (Чорногузько), Мефодій Голик-Залізняк, Семен Вовк, Калюжний, Д. Канатенко, 1-й і 2-й Олександрійські полки.

У листопаді 1919 року до Холодного Яру прибув Андрій Гулий-Гуленко отаман Катеринославщини та Херсонщини.

У березні 1920 року Степова Дивізія армії УНР визволила Херсон від більшовиків та здійснила вдалий наступ на захід (через Білозерку) по лінії Кам’янка-Єградівка-Ружичів-Чигирин. Зупинилась дивізія в урочищі Холодний Яр, де з’єдналась з Холодноярськими збройними силами.

Після загибелі Василя Чучупаки Холодноярську республіку очолив його заступник Іван Деркач, член Холодноярського повстанського комітету. Він керував збройними силами регіону «Холодний Яр» під час антирадянського повстання весни-осені 1920 року.

Вплив Холодного Яру не обмежувалися лише Черкащиною. Владу Холодноярської республіки визнавали й прибережні села (угору по Дніпру до Черкас: Рацеве, Тіньки, Боровиця, Топилівка, Сагунівка, Худяки, Бужин, Леськи та інші), чигиринські села, що розкинулися на берегах Тясмина (Погорільці, Чорнявка, Трушівці, Худоліївка та інші). Підтримували тісні зв’язки з Холодним Яром й вереміївські отамани Панас Келеберда та Іван Савченко-Нагірний (Золотоніський повіт Полтавської губернії, тепер Чорнобаївський район Черкаської області), отаман із с. Балаклії, що за м. Смілою у бік Києва, Іван Полтавець-Остряниця, смілянський отаман Яків Водяний, Голова Уманського повстанського комітету Петро Дерещук (відповідно і села Уманського повіту), отаман Петро Кучма з с. Аджамки, що неподалік м. Єлисаветграда (нині Кіровоград), Єлисаветградський повстанський комітет на чолі з Тихоном Березняком, а отже і села Єлисаветградського повіту, значна частина Олександрійського і Звенигородського повітів, мліївський ватажок Трохим Голий-Бабенко, отамани з Криворіжжя Єлісей Лютий-Черевик та багато інших.

Останнім із Головних отаманів Холодного Яру, обраним на загальному представницькому з’їзді всіх отаманів республіки був отаман Герасим Нестеренко-Орел.

Холодноярська Республіка проіснувала до 1922 року, коли більшовики обманом заманили холодноярських отаманів у засідку. Проте, навіть у полоні, у стінах Київської вязниці, ватажки повстанців перебили охорону, захопили зброю та спробували звільнитись. Під час нерівного бою, усі вони загинули смертю героїв.

Книга містить світлини та інформацію з історичних документів, розширює знання з історії України, сприяє вихованню любові до рідної землі. Запрошуємо до читання!

 

 

 

Креатив -бій

27 вересня 2017 року  команда 7-А класу "Проспект"  (капітан команди Колодка Валерій, члени команди Кудрявцев Назар, Петренко Дар'я) прийняла участь в обласній грі "Креатив -бій".  Учні проявили неабиякі креативні здібності. Бажаїмо ім натхення, безперешкодного шляху до успіху.

НАШІ МАЛЕНЬКІ ЧИТАЧІ!